ملکه زنبورعسل ساسکاتراز

توضیحات:

 • به نام خدا

  هدف از پروژه­ی ساسکاتراز پرورش کلنی­های زنبور عسل با تولید عسل بالا، آرامش نسبی خوب و با قدرت تحمل در مقابل کنه و بیماری­های نوزادان است. همچنین تلاش­ها در جهت شناسایی تنوع ژنتیکی و ارتباط فنوتیپ­های مهم با نشانگرهای مولکولی (میکرو ستلایت­ها) نیز صورت می­پذیرد.

  این اهداف با مونتاژ یک مخزن بزرگ ژنی در یک ایستگاه پرورش ملکه قرنطینه شده در کشور کانادا محقق شد. برای دسترسی به یک منبع از زنبورهای عسل سازگار با محیط استان ساسکاچوان، دارای توانایی برای تولید عسل در سال­های متمادی، توان زمستان گذرانی و سلامت کلی مناسب کلنی برای ارائه­ی بهترین خط پرورش ملکه صورت پذیرفت.

  تمامی کلنی­ها در ایستگاه Saskatraz از نظر سطوح آلودگی کنه واروآ و تراشه­ای نرمال شدند و از هیچگونه داروی شیمیایی مصنوعی به کار گرفته نشد بلکه از انتخاب طبیعی برای شناسایی فنوتیپ­های مقاوم در مقابل کنه استفاده شد. انتخاب­های اولیه بیش از سه سال و نیم به طول انجامید.

  به طور کلی، رویکرد  انتخاب خانواده­هایی با صفات متعادل و افزایش تولید عسل به عنوان معیارهای انتخاب اولیه است. این خانواده­ ها درجات مختلفی از افزایش تولید عسل، مقاومت مناسب در برابر کنه­ های تراشه­ ای (Acarapis woodi) و بیماری نوزادان گچی (chalkbrood)، و درجاتی از تحمل در مقابل کنه ­های واروآ (Varroa destructor) را نشان می­دهند و تلاش بیشتر برای پرورش خطوط با تحمل واروآ بالاتر مورد نیاز است. آلودگی واروآ در زنبور عسل Apis Mellifera یک مشکل جدی جهانی است که زندگی زنبورهای عسل را تهدید می­کند و بخشی از علت اختلال فروپاشی کلنی (CCD) است.

  ساسکاتراز یک توده از نژادهای مختلف است که صفات و ژنهای گسترده ای دارد. تنوع ژنی این توده توان و گستره وسیعی را برای اصلاح نژاد در زمینه های مختلف  فراهم میکند. هدف پروژه اصلاح نژادی ساسکاتراز بهبود همه جانبه برای همه صفات مطلوب میباشد که بعضا با هم تعارض هم دارند. ولی تا حد زیادی به دلیل تنوع ژنی این توده توان بهبود را فراهمتر مینماید. در این توده لاینهایی هست که برای تولید عسل فوق العاده هستند. از ویژگیهای خوب این توده قابلیت تطابق آن با شرایط مختلف میباشد. همانطور که شرایط بسیار گرم منطقه جنوب و کشورهای عربی را توانسته تحمل کند بر خلاف بعضی دیگر نژادها.

  هر کجا این توده رفته مورد استقبال قرار گرفته از جمله بعضی کشورهای خاورمیانه، کشورهای شوروی سابق، افغانستان، ایران و... البته عدم یکنواختی نتاج آن مورد بحث بوده که همانطور که گفتم به دلیل تنوع ژنتیکی بالای ان هست که نه تنها ضعف محسوب نمیشود بلکه جزو نقاط قوت آن هست.

  مهندس محمد مستاجران: متخصص اصلاح نژاد در کشور ایران و کانادا

   

   


 • تهیه و تنظیم توسط اسپادانا مکمل
  تماس : 09133886190
  انتشار مطلب در :